TOP články, Zdraví

Tipy, jak dobře vybrat výživového poradce

tipy-jak-dobre-vybrat-vyzivoveho-poradce
Posted: 4.12.2016 (18:46)   /   by   /   comments (0)

Je mnoho lidí, kteří o sobě tvrdí, že vám pomohou zhubnout. Ovšem najít skutečně kvalitního výživového poradce už tak jednoduché není. Jak poznat toho správného a co by měl umět?

Odbornost výživových poradců nezávisí jen na škole či kurzu, který mají. V této oblasti jde neustále vše kupředu, a proto i oni se musí stále vzdělávat. Základním předpokladem kvality je tedy stálé doplňování nových poznatků a informací.

Široký přehled a důvěra

Jen kvalitní vzdělávání zaručí, že poradce při práci s klientem nebude doporučovat jen obecné, nesmyslné nebo dokonce nebezpečné rady. Důležitá je dlouhodobá péče, vzájemná důvěra a zároveň i mírná autorita. Nejedná se jen o změnu jídelníčku, ale často o celou zásadní změnu životního stylu. Odborník by měl mít přehled v oblasti výživy, pohybových aktivit, wellness a motivační dovednosti.

Hned na úvodní schůzce by vás dobrý poradce neměl do ničeho tlačit. Mělo by jít o příjemný rozhovor, kde budete mluvit o svých cílech, zdravotním stavu, stravovacích návycích a dalších důležitých informacích. Na jejich základě pak specialista sestaví ideální výživový plán vám na míru. Odborník musí být schopný vám prokázat své vzdělání i absolvované kurzy. Měl by mít k dispozici také kvalitní diagnostiku, aby mohl zjistit váš zdravotní stav (podíl aktivní hmoty, svaloviny, tuku, vnitřního tuku a váš bazální metabolismus). Měl by k vám přistupovat naprosto individuálně. Doporučit vhodné kombinace potravin, množství, časové rozestupy mezi jídlem, kde najít dietní recepty či doporučit vhodné pohybové aktivity.

Součástí vašich schůzek by měly být i průběžné kontroly výsledků a úpravy stravovacích i cvičebních režimů. Specialista musí být empatický a vstřícný. Musí ve vás budit důvěru a neshodit vás, pokud se vám někdy nedaří držet se výživového plánu. Měl by umět vás pozitivně namotivovat.

Pamatujte si, že při vašem asistovaném hubnutí nedokáže ani nejlepší specialista nic, pokud nebudete spolupracovat. V souboji se svou váhou nevyhrajete, když se nebudete držet jeho rad.

 

Kam dál?

Comments (0)

write a comment