Dům, byt a zahrada

Přirozené světlo v halách a na schodištích – řešením je světlík

banner-blava-1.02
Posted: 21.6.2017 (20:08)   /   by   /   comments (0)

Větší budovy, především ty průmyslové, velmi často trpí nedostatkem přirozeného světla. Je to dáno tím, že rozsáhlejší komplexy nelze vyprojektovat a postavit tak, aby byly na kazdém vhodném místě okna. Stavby takové budovy by byla neúměrně drahá. V takových případech jsou dobrým řešením střešní světlíky. Ty lze v průmyslových budovách a halách umístit na jakoukoli střechu.

Jaké jsou funkce střešních světlíků

Střešní světlík je většinou průzor ve střeše, ketrý je zakrytý plastovým krytem. Díky průhlednému plastu vniká tímto průzorem světlo – tato funkce výrazně snižuje náklady na osvětlení. Další z praktických vlastností střešních světlíků je ta, že dokáží jednoduše a bezpečně odvětrat prostor v hale nebo dílně. Některé průmyslové provozy nelze bez použitých střešních světlíků ani zkolaudovat.

Moderní střešní světlíky lze ovládat I dálkově – mají v sobě zabudovaný mechanismus, kterým lze střešní světlík otevřít nebo zavřít. Průmyslové střešní světlíky lze použít téměř na jakýchkoli střechách.

Střešní světlíky v rodinných domech

Také v rodinných domech lze střešní světlíky instalovat. Používají se hlavně v rozlehlejších domech, kde nelze z nějakého ůvodu použít okno. Často je můžeme vidět nad schodišti, která rozdělují obytný dům na více částí. Je to lepší řešení než celoroční svícení umělým osvětlením.

Také v obytných domech lze střešní světlíky používat k větrání, stejně jako třeba střešní okna. Díky lepším proudění vzduchu lze obatný dům dobře vyvětrat, lépe než klasickými okny.

Střešní světlíky se jako zdroj světla často kombinují s klasickými okny, které lze v případě silného slunečního svitu zastínit třeba žaluziemi. Vhodné vertikální žaluzie lze umístit i do průmyslových hal a dílen.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment