Dům, byt a zahrada, Novinky, TOP články

Kalibry a měřidla jsou nezbytnými pomocníky ve výrobě

screen-kalibry-cz
Posted: 23.4.2021 (10:12)   /   by   /   comments (0)

Jsou odvětví, v nichž hraje roli každý milimetr. Typickým příkladem je strojírenství, kde špatný rozměr součástky může znamenat, že ji nepůjde použít v kombinaci s dalšími součástkami, nebude sedět. Právě proto je třeba rozměry pečlivě kontrolovat nejen během výroby, ale i po zhotovení daného výrobku.

V praxi se ke kontrole rozměrů používá celá řada nástrojů. Základem jsou měřidla jako posuvná měřítka, hloubkoměry, úchylkoměry, úhelníky, úhloměry apod. Po zhotovení výrobku se rozměry obvykle ověřují pomocí kalibrů – viz https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.

Špatné rozměry výrobku jsou průšvih po všech stránkách

Výrobek se špatnými rozměry nesedí, nelze ho použít, pro výrobní firmu znamená zhoršení pověsti a vícenáklady. Zmetek je na vyhození, je nutné vyrobit nový produkt a jeho výrobu nikdo nezaplatí.

Právě z těchto důvodů firmy neváhají investovat spoustu peněz do výbavy pro ověření rozměru. Vždycky je lepší zmetek odhalit co nejdříve – ideálně hned v počáteční fázi výroby, případně před odesláním klientovi. Pokud se chyba objeví před exportováním výrobku, vícenáklady se sice neodstraní, ale aspoň si výrobce zachová dobrou pověst.

K rychlé kontrole slouží kalibry

K rychlé kontrole každého výrobku před jeho odesláním zákazníkovi výborně poslouží kalibry. Nejde o měřidla, nýbrž pomůcku, která dokáže velmi rychle sdělit, zda rozměry sedí, nebo ne. Nepoužívá se k měření, nenajdete na ní žádnou stupnici.

Nevýhodou je, že kalibr slouží vždy pro ověření jednoho konkrétního rozměru, nedá se tedy používat univerzálně. Pro velkovýrobu se ovšem finančně vyplatí. V případě potřeby není problém nechat si kalibr vyrobit přesně na míru třeba podle výkresu. Zvládnou to ve společnosti Michovský Tools. Bližší informace včetně nabídky kalibrů najdete zde: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment