Auto Moto

Příprava auta na jaro v 5 bodech

pcnoviny.cz_motocars_cz_nahledovy
Posted: 27.2.2017 (18:44)   /   by   /   comments (1)

I váš automobil dostal přes zimu pěkně zabrat. Aby zvládl i jaro a léto v pohodě, je třeba provést jarní údržbu. Není to nic složitého, vlastně se jedná o jednouché úkony, které v pohodě zvládnete. Pomoc servisu budete potřebovat pouze dvakrát.

Přezutí na letní

Zákon o silničním provozu ukládá povinnost mít na automobilu zimní gumy od 1. listopadu do cca 31. března. Na letní gumy můžete přezout i dříve, více než na datu záleží na počasí. Na letní přezujte ve chvíli, když dlouhodobá předpověď počasí ukazuje, že teploty již neklesnou pod 7° C. Právě to je hraniční teplota, kdy zimní pneumatiky ztrácí své vlastnosti. Přezutí je lepší nechat na servisu, je to rychlejší a máte záruku, že kola budou optimálně vyvážená.

pcnoviny.cz_motocars_cz_01

Výměna kapalin

Sami v pohodě zvládnete výměnu kapalin. Zkontrolujte směs v chladiči, kupte si letní směs do ostřikovačů. Pokud vás čeká výměna oleje, přečtěte si tento článek. Najdete v něm návod, jak ji provést bezpečně a rychle.

Důkladné umytí

V zimě jste pravděpodobně ani jednou nenavštívili myčku, nyní do ní zajet musíte. Vezměte to z gruntu. Zbytky soli i veškeré nečistoty musí pryč, karoserie si zaslouží nalakovat. Důkladně umyjte kola i podvozek.

pcnoviny.cz_motocars_cz_02

Klimatizace opět funkční

Přes zimu jste ji téměř nepoužívali, v létě pojede naplno. Klimatizaci je nutné vyčistit, dezinfikovat a případně vyměnit filtry. I v tomto případě je lepší se obrátit na servis, vyčištění klimatizace je investicí v řádech stokorun. Pokud „zapáchá“ poradíte si s tím snadno i svépomocí. Jak? Čtěte zde.

Všechno zimní musí pryč

Během zimy jste v autě vozili doplňky, jako jsou startovací kabely, sprej na rychlé rozmrazení oken, řetězy a další. Všechny tyto věci následujících několik měsíců potřebovat nebudete. Najděte si chvilku a vykliďte je. Dejte si je do krabice a uložte třeba do garáže, v zimě je do auta vraťte.

Tento článek vznikl díky spolupráci s magazínem motocars.cz. Doporučujeme ho pravidelně číst, přináší praktické rady pro milovníky automobilů i motocyklů.

Kam dál?

Comments (1)

write a comment