Cestování, Zprávy
Londýnská hromadná doprava
Doprava v Londýně
Naplánujte si cestu hromadnou dopravou online s pomocí plánovače trasy.
Jízdenky a jízdné po Londýně
Pokud cestujete londýnskou hromadnou dopravou, máte na výběr z několika druhů jízdenek. Můžete si koupit běžnou jízdenku, použít předplacenou plastovou kartu Oyster nebo si koupit papírovou předplatní jízdenku. Cena jízdného se liší podle druhu jízdenky, kterou jste si vybrali a také podle zón, do kterých cestujete a z kterých vyjíždíte. Jízdné na Oyster card je vždy levnější než s papírovou jízdenkou.
Další informace, aktuální ceny jízdného a jízdenek najdete na stánce tickets na webu TfL.
Londýnské metro
Londýnské metro, místními nazývané „tube“ (roura), je nejstarším podzemním vlakovým systémem na světě. Dnes má téměř 300 stanic a stále přibývají nové, takže nikdy nebudete daleko od někeré z nich. Śíť metra doplňují ještě vlaky DLR (Dockland’s Light Railway), které spojují londýnskou City s Docklands na východě.
Která stanice metra je nejblíže kterým památkám se dozvíte na Tubeplanner.com.
Kam to jede Londýne?
Podle směru daných linek jsou vlaky a nástupiště označeny jako „eastbound“ (směřující na východ), „westbound“ (směřující na západ), „northbound“ (směřující na sever) a „southbound“ (směřující na jih). Vlaky, jejichž směr je na mapě metra vyznačen zleva doprava, jsou „eastbound“, směr zprava doleva mají vlaky „westbound“, zhora dolů jsou zakresleny vlaky „southbound“ a zdola nahoru vlaky „northbound“. Na přední části vlaku a na ukazatelích umístěných na nástupišti je vždy vyznačena cílová stanice – často jde o poslední stanici dané linky.
První a poslední metro v Londýně
Odjezdy prvních a posledních vlaků se liší podle stanice, směru a konečné stanice. Jízdní řády všech linek najdete na stránce London Underground – first and last trains.
Zóny a mapa londýnského metra
Systém londýnského metra je rozdělen do 6 zón, které mají tvar soustředných kruhů. Na mapách metra je centrum Londýna vyznačeno jako zóna 1 (prostřední kruh). Čím dále jste od centra, tím vyšší číslo daná zóna má.
Cestování je levnější v zónách 3, 4, 5 a 6 než v zónách 1 a 2. Zaplatit ale musíte za všechny zóny, kterými projíždíte.
Mapy a průvodce londýnským metrem zdarma
Ve většině stanic metra jsou k dispozici jsou mapy a průvodce zdarma, které vám pomohou najít správnou cestu. Londýnské turistické informační centrum prodává jízdenky a zdarma poskytuje mapy. Centra najdete na všech terminálech letiště Heathrow, na všech velkých nádražích v Londýně.
Pro přehled všech zón a stanic si stáhněte mapu londýnského metra (pdf 326KB).
Metrem na Londýnské letiště Heathrow
Metro spojuje letiště Heathrow se všemi částmi Londýna. Západní trasa Piccadilly Line (tmavě modrá) má tři stanice, z kterých se dostanete do Heathrow. Jedna vede k terminálům 1, 2 a 3, druhá k terminálu 5 a třetí k terminálu 4. Metro představuje nejlevnější způsob, jak se z Heathrow dostat do centra Londýna a cesta trvá necelou hodinu.
Další informace o metru najdete na stránkách TfL.
Londýnské autobusy – London Bus
Londýn má jednu z nejrozsáhlejších autobusových sítí na světě a autobusy představují rychlý a praktický způsob, jak cestovat po Londýně. Během jízdy můžete navíc obdivovat řadu turistických atrakcí a památek. Nenechte si ujít dvě vyhlídkové linky (č. 9 a 15), na kterých jezdí klasické červené dvoupatrové autobusy a které vás provezou kolem nejslavnějších londýnských pamětihodností.
Podívejte se na naši mapu autobusových linek v centrálním Londýně (pdf 1.12Mb) , zjistěte, kudy jezdí populární vyhlídkové autobusy a naplánujte si cestu na webových stránkách TfL.
Pokud jedete z některé okrajové části Londýna (nikoli z centra) do jiné části města, možná budete muset jet dvěma linkami, jednou do centra a druhou tam, kam potřebujete. Některé linky jezdí jen ve dne, obvykle od asi 6:00 do 23:00. Nicméně existují i linky s nepřetržitým provozem.
Noční autobusy – na začátku názvu mají písmeno N (např. N24) – jezdí během noci a představují dobrou alternativu k metru (které zavírá okolo půlnoci) a taxíkům, které mohou být příliš drahé.
Některé noční autobusy jezdí po stejných trasách jako ty denní. Některé mají ale zcela jiné trasy nebo zastavují tam, kde jsou zastávky metra. Systém londýnských nočních autobusů je jedním z nejlepších na světě a díky němu se i v noci snadno dostanete do mnoha londýnských čtvrtí.
Pokud se autobus blíží, zvedněte ruku, aby vám zastavil. Všechny předplatní jízdenky jsou platné pouze po vyznačenou dobu platnosti. Informace o jízdném získáte na stránkách Transport for London.
Na informačních tabulích umístěných na zastávkách si můžete zjistit, které autobusy jezdí 24 hodin denně a které jezdí v noci. Informace o nočních autobusech najdete i na stránkách night bus information.
Jízdenky a automaty na londýnské jízdenky
Na většině linek na území centrálního Londýna se vyžaduje, abyste jízdenku měli koupenou již před nástupem do autobusu. V automatu na jízdenky si můžete koupit jednorázový lístek nebo jednodenní jízdenku na denní linky, automaty najdete na většině významných zastávek těchto linek. Na nákup budete potřebovat přesný obnos, automaty nevrací. Jízdenky i předplacené Oyster karty můžete koupit i na novinových stáncích.
Další informace o autobusech najdete na stránkách TfL.
Londýnské vlaky a tramvaje
Vlaky nabízejí skvělé spojení do mnoha částí Londýna a obsluhují i většinu vzdálených předměstí. Vlaky jezdí z Richmondu do Stratfordu, z Clapham Junction do Willesden Junction, z Gospel Oak do Barking, a z Watford Junction do Eustonu. Na stránkách londýnského dopravního podniku si můžete stáhnout mapu železniční sítě (pdf 112Kb).
V Londýně fungují i tři tramvajové linky:
- Croydon (jižní Londýn) – Elmers End (jihovýchodní Londýn)
- Croydon (jižní Londýn) – Beckenham Junction (jihovýchodní Londýn)
- Wimbledon (jihozápadní Londýn) – New Addington (jihovýchodní Londýn)
Tramvaje neprojíždějí přímo centrem Londýna, ale většina zastavuje ve Wimbledonu, odkud můžete dále pokračovat metrem nebo autobusem. Mapu tramvajových linek najdete zde.
Londýnské lodní doprava
London River Services provozuje lodní dopravu na řece Temži, která slouží jak turistům, tak místním.
Fungují zde tři pravidelné linky:
- Putney – Chelsea Harbour – Cadogan – Embankment – Blackfriars
- Z Hilton Docklands do Canary Wharf Shuttle
- Savoy – Canary Wharf – Masthouse Terrace – Greenwich – Woolwich Arsenal
Londýnské vyhlídkové plavby:
Bankside – Waterloo – Millbank ‚Tate to Tate‘
Embankment – Waterloo – Bankside – Tower – Greenwich
Nedělní večerní výletní plavba po Greenwichi
London Eye – River Cruise Experience
Okružní plavby s tlumočníkem
Richmond – Kingston – Hampton Court
Westminster – Kew – Richmond – Hampton Court
Westminster – St Katharine’s okružní plavba
Westminster – Waterloo – Tower – Greenwich
Westminster – Greenwich – Barrier Gardens
Podrobné informace o lodní dopravě na řece Temži River najdete na TfL.
Kam dál?- CAD standardy – část 1.: Typy čar v CAD kreslení
- Vizuální identita: Klíčový faktor úspěšné prezentace vaší značky
- Zvládáte plnit novoroční předsevzetí? Nemusí to být tak složité!
- Tuning kol, jako další krok pro vaše kolo
- Vietnamskou kávu by měl vyzkoušet každý
- Реs a cestování autem. Jak na to?
- Na jaké vybavení nezapomenout, chcete-li si zahrát hokej se vším všudy?
- Jak si obstarat jeřáb na stavbu a zajistit jeho servis?
Comments (0)