Novinky, TOP články, Zdraví

Co je to deprese?

despair-513529_1280
Posted: 9.1.2016 (9:52)   /   by   /   comments (0)

Deprese je bezesporu jednou z civilizačních chorob. Nejde jen o občasnou špatnou náladu, jde skutečně o nemoc, která se projevuje v mnoha ohledech, které mají jeden společný ukazatel – vidět všechno takříkajíc černě. Není jistě náhodou, že termín deprese pochází ze složeniny dvou latinských výrazů a znamená v doslovném překladu „tlačení směrem dolů“.

Příznaky deprese jsou různé. Projevit se může leccos, od smutné nálady, nedostatku energie, plačtivosti, hádavosti, ztráty radosti ze života, neustálých depresivních myšlenek až třeba po pocit vlastní bezvýznamnosti, včetně bezdůvodného podceňování vlastních schopností. Člověka s depresemi nic netěší, cítí se nanejvýš osamělý, mnoho věcí vidí vůbec nejčerněji, jak to jen jde a tak podobně.

K depresím samozřejmě existují i vrozené dispozice, dají se úspěšně zdědit po rodičích nebo také propuknou vlivem nějaké vnější příčiny, kterou může být dlouhodobě špatné počasí (hlavně podzimní a zimní měsíce jsou pro depresi „jako stvořené“), ztráta zaměstnání, rozchod s dlouholetým partnerem a tak podobně.
Ale pozor – existují i tělesné příznaky toho, že duše trpí nějakou formou deprese – psychická a fyzická stránka člověka jsou totiž hodně vzájemně provázány. Nejčastější jsou asi problémy se spánkem, dostavit se mohou i bolesti hlavy, páteře, zvýšený krevní tlak nebo potíže s trávením, nechutenství či „samovolné“ hubnutí, o které se nezasloužil ani pohyb, ani dieta.

Za depresi se označuje stav, kdy přetrvávají výše popsané problémy nejméně po dobu dvou týdnů a nelze je utlumit klasickou cestou, a to i když objektivně pominuly problémy související s dlouhodobě špatnou náladou.

Jak se léčí deprese?

Léčit lze depresivní stavy hned několika způsoby. Nejrozšířenějším je léčba antidepresivy, které se užívají nejméně půl roku a začnou působit již po pár dnech. Tělo si odpočine, dodá se mu větší množství serotoninu – hormonu spojeného s radostí – a později již není nutné žádné léky brát. Pokud má ale pacient vysloveně vrozené dispozice k depresím, může užívat malé dávky antidepresiv po delší čas, to je ale na diskuzi s ošetřujícím lékařem.
Velmi důležitá je ale i psychoterapie, která ukáže pacientům, jak se depresivním stavům co možná nejlépe vyhnout. Terapeut probere cokoliv, jak špatné mezilidské vztahy, tak třeba i jakýkoliv jiný problém. V případě složitějšího problému lze použít skupinovou terapii, která pomůže pacientům k lepší osobní vyrovnanosti. Pokud pacient dbá pokynů terapeuta a dodržuje správnou duševní hygienu, relaxuje a užívá si života, zpravidla již pak deprese nemá.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment