Zdraví

Častou příčinou deprese a vyčerpání je nedostatek hořčíku

mental-health-3337026_1280
Posted: 29.4.2018 (7:28)   /   by   /   comments (0)

Mnoho lidí při prvních náznacích psychické nerovnováhy a vyčerpání rychle sahá po povzbuzujících prostředcích. Možná se obávají, jaké výsledky by jim nějaké konstruktivnější řešení přineslo. Leckdy je bohužel v rychlém a zdánlivě snadném řešení podporují i lékaři, namísto toho, aby odhalili tu pravou příčinu. Jaký paradox, když nakonec zjistíte, že vaše úzkostné stavy a bušení srdce nejsou symptomy nějakého závažného onemocnění, ale jen pouhý nedostatek hořčíku, nebo vitamínu B.

Za co všechno hořčík v těle zodpovídá?

Na nedostatek hořčíku tělo reaguje několika způsoby. Mezi nejčastější projevy patří svalové křeče, třes rukou, lámavé nehty, padání vlasů, slabost, únava, nespavost a mentální vyčerpání. Ve výčtu projevů bychom mohli pokračovat, ale myslím, že výše uvedené projevy už leckdo pocítil a možná s nimi byl i u doktora. Nedostatek hořčíku samozřejmě lze jednoduše zjistit rozborem krve. Pakliže to váš obvodní lékař udělá a výsledky se potvrdí, s největší pravděpodobností vám doporučí hořčíkové injekce nebo vám předepíše silnější dávky magnesia. Úlevu a změnu pocítíte prakticky okamžitě. Předávkování hořčíkem nehrozí, ovšem při požití vyšší koncentrace magnesia může dojít k projímavým účinkům.

Kam hořčík mizí a proč ho máme málo?

Ztráty hořčíku trápí poměrně dost lidí různých věkových kategorií. S přibývajícím věkem se situace ještě zhoršuje. Kde je chyba? Magnesium z těla stahuje ve velké míře například alkohol. Nedostatkem často trpí i sportovci a lidé velmi vytížení psychicky i fyzicky. Problém je, že hořčík do těla dostává málokdo přirozenou cestou tedy potravou. Jak je to možné? Zdrojem hořčíku je jen málo potravin, mezi něž patří například banán, datle, mandle, kešu, špenát a tuňák.

24541-naturvita-banner

Prevence je základ

Uvedené projevy nedostatku hořčíku se dostavují většinou až v krajnosti, které je dobré předcházet pomocí pravidelného užívání doplňků stravy. Nebo si dopřejte alespoň dvakrát za rok vitamínovou kúru. Mezi osvědčené doplňky stravy patří například Hořčík + B6. Kombinace magnesia a vitamínu B je účinnou prevencí i před nemocemi způsobenými stresem.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment