Auto Moto, Novinky, TOP články

ADAC testoval zimní pneu 196/65 r15. Které pláště stojí za to?

Continental WinterContact TS 860
Posted: 11.10.2017 (21:03)   /   by   /   comments (0)

Potřebujete nové zimní pneu 195/65 R15? Daný rozměr je určen pro kompaktní vozy nižší střední a střední třídy, takže u nás logicky patří k nejprodávanějším. Pneu jsou každoročně testovány motoristickými časopisy a nezávislými organizacemi, z nichž nejznámější je německý autoklub ADAC. A je všeobecně známo, že komisaři přistupují k testování novinek velmi zodpovědně a pneumatikám neodpouští jakékoliv nedostatky. Co z toho plyne pro vás? Pořídíte-li si pneu, která v testech obdržela dobré hodnocení, neuděláte chybu.

Komisaři z ADACU používají následující metodiku. Pláště nesmí ani v jedné z disciplín výrazně vybočovat – podstatné jsou vyrovnané vlastnosti. Z tohoto důvodu se v žebříčku některé z favorizovaných pneu objevily níže, než bylo původní očekávání (jmenovitě např. Michelin a Nokian).

Co se týče výsledného hodnocení, dílčí části tvoří jízda na mokrém (30 %), suchém (15 %), zasněženém (20 %) a zledovatělém (10 %) povrchu. K dalším kritériím patří hlučnost (5 %), opotřebení (10 %) a vliv na spotřebu paliva (10 %). Na celkovém výsledku má zásadní podíl nejhorší dosažená známka ve všech kategoriích.

Zimní pneu Continental

Continental WinterContact TS860

Continental WinterContact TS860 – 1. místo

Překvapení se nekonalo. V testu zimních pneu 195/65 R15 jednoznačně zvítězila pneu Continental WinterContact TS860, která získala hodnocení „dobré“, stejně jako pneu na druhém a třetím místě.

Podle komisařů plášť nemá vyloženě slabé místo a nejlépe se prosadil při testování na mokrém a zasněženém povrchu. Doposud zvítězil ve všech testech, a to bez ohledu na rozměr. Některé dílčí části testu sice nevyhrál, ale žádná jiná pneu nenabízí tak silnou kombinaci vyvážených vlastností napříč všemi disciplínami.

ESA-Tecar Super Grip 9 – 2. místo

Na zimní pneu ESA-Tecar Super Grip 9 bohužel tak často nenarazíte, ale pokud se vám ji podaří sehnat, můžete si gratulovat. Na mokrém, suchém a zasněženém povrchu sice na vítěze testu ztrácí, ale přesto jde o velmi kvalitní dezén, navíc úspornější.

Kleber Krisalp HP3 – 3. místo

Prémiová zimní pneu s perfektními vlastnostmi nemusí stát majlant, což potvrzuje hit letošní sezóny. Kleber Krisalp HP3 podal vyrovnaný výkon a jediným nedostatkem je vyšší hlučnost. Ale právě ta se na celkovém hodnocení podílí ze všech kritérií nejméně – pneu tak bez problémů získala hodnocení „dobré“.

Jak dopadly ostatní pneu?

V testu se objevilo celkem 15 pneumatik. Ty na čtvrtém až posledním místě získaly hodnocení „uspokojivé“. Najdete mezi nimi například pneu Michelin Alpin 5 nebo Nokian WR D4, jejímž jediným nedostatkem jsou horší jízdní vlastnosti na mokrém povrchu. Za pozornost stojí také pneu Goodyear UltraGrip 9 s inovativní směsí a vysoce úsporná Dunlop SP Winter Response 2.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment