Novinky, TOP články, Zprávy

Výrobce igelitových tašek v době plastové

shopping-874974_1280 (1)
Posted: 12.1.2021 (5:52)   /   by   /   comments (0)

Výrobce igelitových tašek to v moderním světě nemá vůbec lehké. Plastové tašky jsou však stále poptávaným zbožím. Mají široké uplatnění a i přes novely zákonů EU o nakládání s odpadem si stále drží svou oblibu. Igelitovou tašku můžete použít opakovaně, při správném zacházení poslouží jako taška nebo jako obalový materiál. Další výhodou je skladnost, nezřídka se do jedné větší igelitové tašky vejde nespočet dalších. Jako těsnící materiál je využívají e-shopy.

Výrobce igelitových tašek využívá celou paletu plastů

Na trhu existuje několik druhů igelitových tašek. Rozdělit je lze z hlediska užívání na jednorázové a dlouhodobé. Poměrně novou záležitostí na trhu jsou rozložitelné igelitové tašky.

  • Dlouhodobé
    • PET/PES – polystyrenové tašky. Vyrábí se z použitých PET lahví, jsou pevné (majiteli vydrží dlouho) a lehké. V nezávislém testu VŠCHT bylo prokázáno, že jsou z hlediska recyklace nejvhodnějším materiálem.
    • PCR a PE – plně recyklovatelný materiál.
  • Jednorázové
    • Polyetylén HDPE tašky. Známější jsou pod názvem “mikrotenové sáčky”. Vyznačují se nosností do 4 kg.
    • Polyetylén LDPE tašky. Igelitové pytle známe jako dříve běžně dostupné plastové tašky, které se zdarma rozdávali v obchodech. Dále pak pevné pytle určené na sběr odpadu. Ze stejného typu se vyrábí například pytle na odpadky.
  • Kompostovatelné. Odborně se materiál ze kterého se tašky vyrábí nazývá D2W. K plastu jsou přidány soli, které mají umožnit rychlejší rozložení. V současné době je nabízejí zejména obchody zaměřené na výrobky bio kvality. Kompostovatelný materiál však čeká ještě dlouhá cesta. V současnosti jsou nejvíce využívány v Asii a Africe, jejich dopad na životní prostředí se však stále zkoumá. Díky výzkumu se mohou tyto nové technologie posouvat dál. Je totiž pravdou, že výzkumy prokázaly, že 100% kompostovatelné zatím nejsou. EU dokonce zakázala používání výrazu “kompostovatelný”.

Jak probíhá výroba igelitové tašky?

Následující schéma zjednodušeně popisuje technologický postup při výrobě základní LDPE igelitové tašky, jehož základem je polyetylenová pryskyřice.

  1. Smíchají se různě husté směsi granulovaného polyetylenu.
  2. Směs se přemístí do vytlačovacího stroje, kde je zahřívána.
  3. Vznikne folie, kterou speciální stroje natahují.
  4. Poté, co fólie vychladne následuje navinutí do role.
  5. Barevný potisk. Výrobce igelitových tašek zvládne širokou škálu obrazových motivů, log, typů písma a barev. Igelitová taška je hned reklamní plochou.
  6. Řezání folie na jednotlivé tašky.

Igelitka za poplatek

V dnešní době se už ve velkých obchodech s těmi klasickými LDPE taškami zadarmo moc nesetkáte, někde jsou dostupné za přiměřenou cenu. Za čtyři roky si Češi na zpoplatnění a postupné zastavení distribuce těchto tašek zvykli. Výrobci však stále nabízejí bloky (nebo role) těchto tašek a tento trh má stále co nabídnout. Výrobce totiž zvládne vyrobit několik typů igelitu. Dalšími zástupci v portfoliu výrobce igelitových tašek tak mohou být velkoobjemové pytle na odpadky, autofolie a igelity na zakrytí nábytku při malování.

Igelitová taška v budoucnosti

Igelitovým taškám ještě zdaleka neodzvonilo. Dají se opakovatelně využívat a jejich výroba často nezatěžuje životní prostředí tolik, jako v dnešní době oblíbené papírové tašky. Často se vyrábí z recyklovaných petlahví. Nová technologie, díky které je možno vyrobit kompostovatelnou igelitovou tašku je zajímavou inovací. O účinnosti materiálu D2W se v akademické obci vedou spory.

Co si o tom myslíte vy? Je kompostovatelná taška písní budoucnosti, nebo jen marketingový tah? Napište do komentářů svůj názor.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment