Novinky, Technika, TOP články, Zprávy

Polární záře

iceland-2111811_1280
Posted: 2.5.2017 (18:57)   /   by   /   comments (1)

Jeden z nejnádhernějších atmosférických úkazů. Tuto nálepku si polární záře nese od nepaměti. Už podle názvu ale můžeme přijít na to, že tento světelný úkaz je v českém podnebí velmi vzácný. Za polární záři musíte vycestovat, a zpravidla vždy na sever. Nejčastěji se s ní můžete setkat ve Finsku, Norsku a Sibiři. Co ale za touto tajemnou září stojí?

Barevné tančící divadlo na obloze má na svědomí Slunce. Děje se tak při silných erupcích kdy hvězda chrlí nabité částice. Proud těchto částic, nazývající se sluneční vítr, pak putuje dále naší soustavou. Planetě Zemi se přiblíží přibližně po dvou až třech dnech. Většina částic se však odrazí zpátky do vesmíru. Některé ale zachytí magnetické pole planety. Tím pak vzniká polární záře, neboť se tyto částice stáčejí k magnetickým pólům. I proto můžeme zář pozorovat nejčastěji na severním a jižním pólu.

Pozorování polární záře

Vhodným obdobím v roce pro pozorování polární záře je zima. Je to i z důvodu délky noci, neboť na polární záři budete jednoduše více času. V polárních oblastech to znamená období mezi říjnem a březnem. Dalším důležitým předpokladem je čistá obloha. Je pro dobré nastudovat si dopředu předpověď počasí. To, že se objeví, vám ale nikdo nezaručí. Pokud se na vás však usměje štěstí, těšit se můžete na nádherné barevné projevy – klasicky zelené ale také červené, namodralé nebo fialové…

Lokality pro pozorování polární záře

Pro Evropany je jistě nejatraktivnější oblast Skandinávie. Norské souostroví Vesterály a Lofoty, Tromsø, Špicberky, Finské a Švédské Laponsko. Jmenovat jistě musíme i severní oblasti Islandu. Dalším oblíbeným místem je silně nehostinná Sibiř. Zde se nejčastěji polární zář pozoruje na poloostrově Kola.

Ve světě to pak jsou další severské oblasti jako Winnipeg v Kanadě a Aljaška.

Kam dál?

Comments (1)

write a comment