Novinky, Technika, TOP články, Zprávy

Mobilní aplikace se může stát ideálním průvodcem vaším světem financí

Snímek obrazovky 2017-12-17 v 16.32.18
Posted: 17.12.2017 (16:32)   /   by   /   comments (1)

Současný svět je stále více ovlivňován produkty technologického vývoje a nejinak tomu bude i v budoucnosti. I když nepatříte mezi příznivce moderní techniky, vězte, že v budoucnosti již bude plné využívání dostupné techniky nevyhnutelné. Jak se tedy již nyní seznámit se světem techniky v podobě například maximálního využívání mobilních aplikací? Zejména ty pro spravování financí se vám může velmi vyplatit. Podívejte se na několik základních tipů a rad, jak je možné smartfón využít ve svůj nejlepší prospěch.

Mobilní telefony se staly běžnou součástí našeho života a někteří z nás je možná užívají až příliš často. U mobilních aplikací to však plně neplatí a někteří lidé k nim mají odtažitý přístup. I když mobilní aplikace mají mnoho svých příznivců, nejsou všechny plně využívány, často na škodu pro jejich uživatele. Platí to i pro finanční aplikace, které mohou při maximálním využívání všech dostupných funkcí výrazně usnadnit život.

Prostřednictvím chytré mobilní aplikace lze efektivně spravovat vaše výdaje i rozpočet, odesílat platby, a to samozřejmě i s využíváním funkce načítání QR kódu. Pomocí této aplikace se rychle dostanete i k nejbližšímu bankomatu či ke kamenné pobočce vaší banky v neznámém prostředí.

Jako zajímavá možnost se jeví i mobilní aplikace pro mBank.cz, která obsahuje řadu praktických funkcí. Její výhodou je, že zapomenete-li PIN, je možné se dostat alespoň k několika základním informacím. Platby zde lze realizovat i rychleji bez nutnosti čekání na zadání kódu ze zaslané ověřovací SMS, jak je tomu zvykem u internetového bankovnictví. Mobilní aplikace umožňuje vytvářet si databázi nejčastějších kontaktů, jimž zasíláte platby, které tak už zde budou automaticky předdefinovány.

Jak mobilní aplikaci získat?

Aplikace, včetně té od mBank, lze zdarma stáhnout v obchodě Google Play pro telefony Android, pro iPhone je pak vhodné využít webovou stránku App Store. Po stažení aplikace ji musíte ještě rychle aktivovat prostřednictvím internetového bankovnictví a zaslání ověřovacího kódu. Následně si nastavíte svůj PIN a aplikace je již plně připravena k používání.

Výhodou je pak již výše zmíněná praxe, že nemůžete-li si aktuálně vzpomenout na PIN kód, získáte přístup alespoň k několika základním údajům. Bezpečnost však musí být pochopitelně dodržována, takže není možné bez zadání PIN kódu realizovat platební příkazy, nastavovat trvalé platby a platby inkasa a podobně.

Aby však aplikace mohla efektivně fungovat, vyžaduje určité technické náležitosti, které ale drtivá většina novějších typů telefonů splňuje. Podmínkou je vlastnictví telefonu Android 4.03 a vyšší verze, dále je nezbytný zabezpečený přístup k internetu a wi-fi a nastavení oprávnění, pomocí kterých může aplikace získávat potřebné údaje. Stejně tak je žádoucí, aby telefon obsahoval funkci GPS lokace, pomocí které pak aplikace vyhodnocuje dostupnost nejbližších bankomatů a poboček. Telefon musí mít rovněž funkční fotoaparát, aby dokázal snímat a vyhodnocovat QR kódy pro realizaci rychlých plateb.

Ovládání mobilní aplikace

Základní ikony mobilní aplikace, pomocí kterých se ovládá, jsou velmi jednoduché. Jsou jimi „Platba“, „Obchodní místo“, „Bankomat“, „Skenovat QR kód“, „Provést platbu pro osobu nebo firmu“ a „Provést platbu na vlastní účet“. Ovládání je pak rychlé a intuitivní, neboť předpokládá obvyklé reakce, se kterými běžný uživatel k aplikaci přistupuje. Je tedy vhodné i pro osoby, které jinak s mobilními aplikacemi zkušenost nemají. Rychle se s nimi dokáže seznámit každý.

Podstatné je však také sledování pokynů průvodce mobilní aplikace, protože je třeba aktualizovat nastavení v případě, když nastanou změny v odesílání plateb a podobně. Nestává se tak příliš často, ale je potřebné si čas od času zkontrolovat aktuální okolnosti a podmínky. Například u mBank se změna týká nově zadávaných plateb, kdy název pole příjemce již nesmí obsahovat vyjmenované nepovolené znaky. Dříve nastavené služby včetně trvalých plateb a plateb inkasa však touto změnou nebudou dotčeny, týká se pouze nově zadávaných platebních příkazů, kdy je třeba se již užívání těchto znaků vyvarovat.

Budoucnost je již dnes

Již blízká budoucnost bude bezpochyby přát technicky založeným lidem, kteří se dokážou snadno přizpůsobovat rychlému technologickému vývoji a nebojí se užívání nových technických postupů a moderních přístrojů. O té vzdálené budoucnosti pak není třeba pochybovat, že se bude odehrávat ve znamení pro nás nyní nepochopitelných možností, které se však stanou běžnou realitou. Proč se již tedy nepřipravit na budoucnost dnes?

Dokonce i takovými zdánlivě malými věcmi, jako je instalace a plné využívání mobilní aplikace, můžeme všichni pracovat na své současné a budoucí flexibilitě. V jakémkoliv věku je vhodné se také vzdělávat a držet krok s dobou. Je škoda, že často právě senioři se cítí stranou hlavního dění, i když to není vůbec nutné. Obecně není důvod se budoucnosti obávat.

Kam dál?

Comments (1)

write a comment