Novinky, Technika, TOP články, Zprávy

Kouzlo jménem čárový kód

bar-code-150961_1280
Posted: 30.7.2017 (7:20)   /   by   /   comments (0)

Věděli jste, že čárové kódy usnadňují život v obchodech a skladech už od roku 1974? Jako první s nimi přišla firma vyrábějící žvýkačky Wrigley’s, dnes se s nimi setkáte na drtivé většině výrobků, které máte doma.

Není kód jako kód

Definovaných je asi 200 různých čárových kódů. Nejznámější vám nejspíš bude tzv. EAN (European Article Number), který se skládá z 13 čísel. První tři označují zemi výrobce (ČR má 859), další čtyři výrobce, pět výrobek a poslední místo je kontrolní číslice.

Pak se hodně využívají i SSCC (Seriál shipping container code) či paletové kódy, Codabar, Code 39 a Code 128. Ne všechny jsou čistě číselné, například ten poslední jmenovaný zvládne zakódovat všech 128 znaků ASCII. V neposlední řadě mezi čárové kódy patří také známý QR kód. Řadíme ho do skupiny tzv. 2D kódů, které ukládají data ve dvou směrech, a tím pádem jich zvládnou uložit víc.

Načtete je mobilem i speciální čtečkou

Určitě víte, že se QR kódy dají načíst aplikací v mobilním telefonu a tak tomu je i u jiných typů. V obchodech a skladech se ovšem používají čtečky čárových kódů. Znáte je ze supermarketu, prodavačky mají vždy jednu čtečku zabudovanou pod pokladnou – přes ni přejíždí čárovými kódy a při každém načtení čtečka vydá charakteristické pípnutí. Druhou, ruční, mají obvykle položenou někde vedle kasy pro případy, kdy kupujete věci, co se nedají položit na pokladní pás. Existují rovněž speciální průmyslové čtečky, které vydrží i extrémní teploty a pád na zem.

Zjednodušují život

Čtečky čárových kódů zjednodušují naskladnění, prodej zboží i inventuru. Firem, jež je doposud nepoužívají, postupně ubývá. Však samotný přechod na čárové kódy není nijak složitý, stačí zakoupit čtečku, tiskárnu kódů a potřebný software. Zpravidla se o tohle všechno postará jeden dodavatel, v ČR a na Slovensku je to například firma AMI Plus. Více informací a bezplatnou prezentaci si můžete zajistit na www.amiplus.sk.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment