Novinky, Technika, TOP články

Jaká rychlost internetu je v dnešní době normální?

monitor-1307227_1280
Posted: 30.8.2021 (13:39)   /   by   /   comments (0)

Pandemie nám ukázala, že s pomalým internetem se v dnešním světě prostě neobejdeme. Online jsme studovali, pracovali a bavili se. Pro mnohé domácnosti se současné internetové připojení stalo nedostatečným. A jak rychlý internet máte vy?

Když se celá rodina doma schází vlastně jen večer, a ještě ani nejste všichni připojení k internetu, protože maminka peče buchtu a tatínek se dívá na televizi, nemáte s internetem problém. Jenže ve chvíli, kdy potřebujete všichni současně pracovat či studovat, zjišťujete, že vaše rychlost internetu asi není dostatečná. Stalo se vám to? Je na čase zařídit si lepší internetový tarif.

Chtějte více než průměrnou rychlost

Nejvyšší průměrná rychlost internetu je v okrese Brno-město. Rychlost stahování tam je v průměru 50 Mb/s. To ovšem není až tak vysoká hodnota, poskytovatelé internetu běžně nabízí tarify se 100 Mb/s i více. Například u Nej.cz dostanete po kvalitní optické síti až 500 Mb/s. Spočítejte si, jak dlouho by vám při takovéto rychlosti trvalo stáhnout celý film či album vysoce kvalitních fotografií. Zní to skoro jako sen. Dokázali byste však takovou rychlost vůbec využít? Možná by pro vás byla DSL rychlost 100 Mb/s dostatečná.

Jsou vaše zařízení připravená na vysoké rychlosti?

Častokrát se stává, že když si pustíte měření rychlosti internetu, naměříte rozdílnou hodnotu, než je uvedená ve smlouvě. Než začnete vinit poskytovatele, je vhodné se zamyslet, jak vlastně rychlost internetu měříte. Při měření byste měli mít připojené pouze zařízení, na němž měříte, všechna ostatní od internetu odpojte. Mělo by být připojené kabelem, nikoliv přes Wi-Fi. Počítač, na kterém měříte, musí mít aktuální operační systém. Nemějte na něm zapnuté žádné aplikace, pouze prohlížeč s jedním oknem, v němž měříte rychlost. Záleží také na tom, jak je počítač starý, zda nemá zastaralou síťovou kartu. Ověříte-li vše výše popsané, výsledky měření by měly být relevantní.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment