Auto Moto, Novinky, TOP články, Zprávy

Jak moc chrání reflexní prvky chodce?

banner - maly - detske - vesty
Posted: 19.8.2017 (7:23)   /   by   /   comments (0)

Od února loňského roku platí v České republice novela zákona o silničním provozu. Zavedla novou povinnost pro chodce, kteří se pohybují na vozovce mimo obec. Všichni musí mít viditelné reflexní prvky. Jak zdánlivě nenápadný reflexní proužek funguje, kdy ho musíte mít a jaký typ reflexního prvku je nejlepší?

Povinnost a ochrana

Zákon jasně definuje, že reflexní prvek musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje mimo obec po krajnici nebo na okraji vozovky. Platí to v případě, že místo není osvětleno veřejným světlením. Jak moc velká změna je, když je chodec reflexním prvkem vybaven, ukazují testy Besip (hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR). Z nich vyplývá, že chodec s oblečením v tmavé barvě je vidět jen na cca 18 m, v červeném oblečení na 24 m. Žlutá barva zvyšuje viditelnost na 37 m a bílá na 55 m. Stále je to ale málo, protože ani za 50 m nestihne řidič i v nízké rychlosti dobře a bezpečně zareagovat. Testy současně ukázaly, že pokud má chodec reflexní prvek, rázem je vidět až na 200 m.

banner-pasky2-velky

Plocha pro větší bezpečí

Reflexní materiál má tu vlastnost, že ve velké míře odráží i méně intenzivní světlo. I za špatné viditelnost prvek jakoby svítí. Platí, že čím větší plochu má, tím lépe je vidět. Zvyšuje se tím pravděpodobnost, že si řidič chodce všimne.

Variabilní provedení

Prodávají se různé druhy reflexních prvků, oblíbené jsou proužky, které se snadno připevní například na ruku, nohu či ucho nákupní tašky. U něj ale hrozí, že bude překryt oblečením a nebude tak plnit svůj účel. Nejlepší volbou jsou reflexní vesty, prodávají se dokonce speciální dětské reflexní vesty s obrázkem. Díky atraktivnějšímu designu jsou pro děti přijatelnější. Z dalších doplňků jsou to například odznaky, čepice, tkaničky, taháčky na zip, 3D přívěsky, klíčenky a také potahy na batohy. Vše nakoupíte na www.altima.cz, dětské reflexní vesty poté naleznete zde: https://www.altima.cz/5-detske-reflexni-vesty/.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment