Nákupy na internetu, Novinky, TOP články

Fine art paper a běžný fotopapír – jaký je mezi nimi rozdíl?

89299_39_89299_38__vyr_1_mediaJET-PHOTO-glossy
Posted: 12.12.2020 (12:54)   /   by   /   comments (0)

Běžné fotopapíry jsou určeny k tisku obyčejných fotografií, u kterých je hlavním kritériem nejnižší cena. Používají se k tisku na běžných tiskárnách za použití inkoustů, zpravidla na bázi barviva, tzv. dye-based. Výborně poslouží například k tisku fotografií na krátkodobé použití, neboť ve spojení s běžnými fotopapíry obsahujícími chemikálie, dochází po čase k vyblednutí tisku, žloutnutí a křehnutí. Profesionální umělci oproti tomu používají umělecké fotopapíry typu fine art paper, na které tisknou pomocí speciálních pigmentových inkoustů zajišťujících dlouhodobou trvanlivost výtisku. Jedině tak lze totiž zaručit, že výsledná velkoformátová fotografie ve vysokém rozlišení bude mít dostatečnou kvalitu a dlouhou životnost.

Rozdíl mezi uměleckým a běžným fotopapírem je v kvalitě

Hlavní rozdíl mezi prvotřídním fine art paper a běžným fotopapírem spočívá v jejich složení. Umělecký papír obsahuje přírodní vlákna, jako je bavlna nebo alfa celulóza. Papír neobsahuje bělidla, kyseliny či další chemikálie, tak jako běžné fotopapíry, což zajišťuje, že fotografie vytištěná na podkladu fine art paper vydrží věky, aniž by papír nějak měnil své vlastnosti.

Umělecké tisky s použitím fine art paper bez obsahu chemických látek degradující strukturu papíru, mají životnost i více než sto let. Nevyblednou, nepraskají ani nežloutnou a fotografie, pokud k tisku použijete speciální pigmentové inkousty, budou vypadat i po mnoha letech stejně krásně jako dnes.

Fine art paper zajistí vašim fotografiím dokonalou kvalitu a trvanlivost

Jelikož je umělecký papír určen k tisku fotografií ve vysokém rozlišení, kde záleží na každém miniaturním detailu, musí být jeho kvalita ideální pro spojení s inkousty a pigmenty. Složení povrchové vrstvy fine art paper musí umožnit inkoustu dobře přilnout, a zároveň mít neutrální pH, aby bylo zajištěno, že umělecký papír nebude v průběhu času měnit své vlastnosti.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment