Dům, byt a zahrada, Novinky, TOP články

Nabídky pronájmů v Karlových Varech mizí z trhu nejčastěji v řádu dní. Na jediný inzerát odpoví během týdne klidně i víc než 10 vážných zájemců

karlovy-vary-2831021_1280
Posted: 5.12.2019 (18:23)   /   by   /   comments (0)

Pokoušíte se najít pronájem v Karlových Varech a nejste prozatím příliš úspěšní? Neztrácejte hlavu! Zřejmě to nebude vaše vina. Bohužel pro vás je totiž faktem, že zájem o kratší ale často i o dlouhodobý pobyt v tomto lázeňském městě má rok co rok stále velké množství lidí. A to navzdory tomu, že v nedávné době došlo k určitému poklesu počtu návštěvníků přijíždějících z Ruska. Při silné poptávce, která tu bezesporu je, pokud o získání nějakého pronájmu opravdu vážně stojíte, budete muset zkusit udělat něco navíc. Konkurence dalších zájemců je totiž skutečně poměrně velká a je proto třeba majitele vyhlédnutého bytu nějak zaujmout. Víte jak?

Pronájmy v lázních nikdy levné nebudou

Nejprve je potřeba ujasnit si několik jednoduchých věcí. Jde hlavně o to, že jsou ve Varech ceny nemovitostí a logicky tedy i činže obecně dosti vysoké. Jste přece jenom v lázních a ty budou v tomto ohledu vždy poněkud specifické. Cenovou hladinu zdejšího realitního trhu krom jiného ve zvýšené míře ovlivňují cizinci mířící sem za ozdravnými pobyty, za kulturou či za investicemi. A s tím je bohužel při hledání pronájmu nutné počítat a to jak s ohledem na určitý nedostatek vhodných bytů, tak i s ohledem na poněkud vyšší ceny.

Bohatí Rusové a zdejší trh s nemovitostmi

Trh s nemovitostmi byl v Karlových Varech v průběhu předešlých let značně zdeformován především dík bohaté ruské klientele. Movití a často i velmi vlivní Rusové, ale i další prominentní osoby ze zemí bývalého SSSR tu skoupili řadu domů a bytů a to často za přemrštěné částky. A stejně tak nájmy, které posléze začali požadovat, vůbec neodpovídaly realitě sice lázeňského, ale přece jenom malého západočeského města. Musíte se tedy připravit na to, že zde za střechu nad hlavou nejspíš zaplatíte přece jenom o něco více, než je ve většině našich sídel podobné velikosti obvyklé.

Nejobvyklejší činže v K. Varech (06/2019)

Dispozice Rozmezí nájemného
1+kk (1+1) 7 000 – 10 000
2+kk (2+1) 8 500 – 12 500
3+kk (3+1) 11 000 – 15 000
4+kk (4+1) 14 000 – 18 500

1+kk za 7, ale i za 10 tisíc

Rozmezí nájemného, které je tu požadováno, je však poměrně široké (tabulka) a záleží jak na konkrétní lokalitě, tak pochopitelně i na stavu a vybavení. Například jednopokojový byt lze pořídit jak za 7, tak i za 10 tisíc a ojediněle se najdou i majitelé, kterým stačí částka ještě nižší, nebo chtějí naopak činži výrazně vyšší. Z toho vyplývá, že se najde něco pro každého a tedy že i zde jsou místa s takovými nemovitostmi, které si běžný člověk může zcela bez problémů dovolit. Takže to chce především klid. Dejte se do hledání, protože možnosti jsou opravdu rozmanité.

A rozhodně nespoléhejte na „zásah z hůry“, který by situaci s vysokými cenami i se špatnou dostupností bydlení, která u nás obecně panuje, vyřešil k vaší spokojenosti. Tedy pokud nepatříte k té polovině tuzemské populace, která si myslí, že by mělo být drahé bydlení nějakým způsobem řešeno rovnou na vládní úrovni. Snažte se raději sami a dříve či později se něco, co vás osloví a co finančně utáhnete, určitě objeví.

Jak se vypořádat s konkurencí?

Jediný skutečný problém je tedy ve Varech snad jen v nedostatečném množství nabízených pronájmů. Takže se můžete celkem běžně dostat do situace, kdy vám majitel vytipovaného bytu oznámí, že má více zájemců a bude na vás, abyste ho přesvědčili, že ideálním nájemníkem jste právě vy. Co vám může v takové chvíli pomoci?

  1. SOLIDNÍ VYSTUPOVÁNÍ PŘEDEVŠÍM
  • Přestože by lidé v situacích, kdy jde o peníze, neměli příliš dát na první dojem, často se tímto pravidlem neřídí. A i v tom spočívá vaše šance. Snažte se proto na vlastníka nemovitosti zapůsobit hned napoprvé svým solidním vystupováním, uměřeným oblečením a vůbec kultivovaným verbálním i neverbálním projevem. I majitel bytu je „jenom člověk“ a můžete takto získat plusové body.
  1. POŘÁDNÉ ZÁRUKY
  • Oprostíme-li se od emocí, které jsou jednoznačně spojeny s prvním dojmem, který se vám podařilo udělat, přicházejí na řadu hmatatelnější argumenty, jimiž lze majitele přesvědčit. Jaké? V prvé řadě zkuste nabídnout o něco vyšší kauci, než jaká je požadována. O peníze tu jde především, takže by to mělo mít svou váhu. No a na závěr nezapomeňte přizvat na pomoc vašeho zaměstnavatele, který by vám mohl poskytnout reference. Takové dobrozdání stran vaší spolehlivosti a solventnosti určitě také sehraje důležitou roli.

O pronájmy je velký zájem napříč republikou

Vysoká poptávka po pronájmech a tomu odpovídající ceny nejsou samozřejmě typické pouze pro Karlovy Vary. Byty se dnes v České republice pronajímají obvykle v rekordně krátkém čase a mnohde doslova za horentní sumy. I za takové situace se však najdou nespokojenci, kteří si nedovedou vážit toho, co mají. Jako například v Ostravě, kde některým lidem vadí nárůst nízké regulované činže o pouhých několik desetikorun či maximálně stokorun. Zvláštní, nemyslíte?

V Praze je poptávka největší

To většina zájemců o pronájem v Praze řeší docela jiné věci. Na jeden inzerát se tam totiž průměrně přihlásí 40 lidí. U nejžádanějších nemovitostí jich však mohou být klidně i stovky. Majitelé si zde proto mezi zájemci o bydlení můžou s klidem vybírat. Dvacet až třicet tisíc korun za měsíc a to bez poplatků za energie. To je dnes cenové rozmezí nájemného u běžného třípokojového bytu v našem hlavním městě. Navzdory takto vysokým cenám je tu zájem stále obrovský.

Při pohledu na tato pražská čísla je zřejmé, že vaše vyhlídky na brzké nalezení bytu v Karlových Varech jsou přece jen o poznání lepší. Nebo to vidíte jinak? A jakou nejvyšší činži jste byli kdy nuceni ve Varech nebo i jinde v republice platit?

Kam dál?

Comments (0)

write a comment