Dům, byt a zahrada, Novinky, TOP články

Bytový textil do ložnice. Jak na jeho výběr?

CBA152CA-2B0C-44A4-AB38-FF153E7637E4_AMIENS_TURQUISE1-web (1)
Posted: 12.1.2021 (5:48)   /   by   /   comments (0)

Ložnice je v každé domácnosti jednou z nejdůležitějších místností. Významnou roli zde hraje bytový textil, který pokoji dodává nejen patřičnou atmosféru, ale zároveň slouží k vašemu pohodlí při odpočinku. Na co si dát pozor při výběru záclon, závěsů a povlečení?

U povlečení hraje největší roli materiál

Pakliže si v obchodě vybíráte nové povlečení do postele, je nutné zvážit hned několik hledisek. Především se zajímejte o to, z jakých materiálů je konkrétní produkt vyrobený. Jednotlivé modely se totiž mohou lišit v trvanlivosti, nemusejí být vždy příjemné na dotyk apod.

Nejčastější a také asi nejdostupnější je povlečení z klasické bavlny. Je-li precizně vyrobené, nemusíte se obávat nějakých alergických reakcí a dalších zdravotních komplikací. Bavlněné povlečení dokáže být dostatečně prodyšné a savé, zároveň je příjemné na dotyk. Důležité je, aby bylo správně ušité. Všímejte si tudíž hlavně spojů a konců textilu tak, aby nedocházelo k rychlému rozpárání a protržení.

Z bavlny se vyrábějí i mnohé další druhy povlečení. Jde třeba o krepové modely, jež ale ne každému mohou vyhovovat, protože mají zčásti zřasený povrch. Další možností je flanel. Ten oceníte hlavně v zimě, neboť jeho dlouhé řasení má velmi hřejivé účinky. Někdy však lehce svědí, takže je vhodné si takovéto povlečení vyzkoušet, než jej domů pořídíte ve větším množství.

Závěsy a záclony

Bytový textil do ložnice zahrnuje nejen povlečení, ale také záclony a závěsy. V případě záclon mají dominovat spíše lehké, vzdušné modely. Opět je možné zvolit bavlněné produkty, méně estetické, zato však odolnější vůči poškození jsou pak záclony z umělých tkanin. Totéž se dá uvést pro závěsy, u nichž je ale vhodné volit robustnější, těžší varianty, aby mohly dobře plnit svoji hlavní funkci, tedy zakrytí oken a ochránění před vnějším světlem.

Závěsy a záclony se dají dělit dle délky. Asi nejpraktičtější je vybrat takové, které sahají až k podlaze. Vždy je tudíž nutné důkladně změřit výšku od garnýží na zem tak, aby záclona měla potřebné parametry. Alternativu představují záclony, jež končí hned pod oknem.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment