Dům, byt a zahrada, TOP články

Je výhodnější koupit v Praze byt do osobního vlastnictví nebo družstevní?

pcnoviny.cz_finep_cz_nahledovy
Posted: 31.5.2016 (14:17)   /   by   /   comments (0)

Rozhodli jste se, že se místem vašeho života stane Praha a poohlížíte se po vlastním bydlení? Volit můžete mezi osobním vlastnictvím a družstevním bytem. Jaká varianta je výhodnější? Podívejte se na srovnání hlavních výhod a nevýhod!

Výhody a nevýhody družstevního bydlení

Družstevní byty v Praze zažívají v posledních několika letech velký návrat. Lidé znovu objevují výhody družstevního bydlení. Hlavním důvodem, proč se uchylují k této variantě, je, že družstevní byty mají nižší pořizovací cenu. Pořízení takového bytu je i méně náročné z hlediska administrativy.

pcnoviny.cz_finep_cz_01

Problém ale může nastat u banky. Družstevní byt je totiž ve vlastnictví družstva, takže ho nelze dát do zástavy. Banky proto pro tyto případy nabízí speciální druh hypotéky (více o financování družstevního bytu najdete zde). Nevýhodou družstevního bydlení je i to, že nemůžete s bytem nakládat zcela podle libosti, vždy se také musíte přizpůsobit rozhodnutí družstva. Nevýhodou je také dost omezená nabídka.

Pro a proti bytu v osobním vlastnictví

Zatímco družstevních bytů je nedostatek, nových bytů je nadbytek. Právě to vám hraje do karet, protože se ceny bytů mírně snížily. Vliv na to mají i nové developerské projekty Praha. Vzniká jich celá řada a konkurenční boj žene ceny bytů dolů. Výhodou osobního vlastnictví je, že si s bytem můžete nakládat podle libosti. Můžete ho kdykoliv prodat, pronajmout apod.

pcnoviny.cz_finep_cz_02

Je také výhodnou investicí do budoucna. Byt si také můžete upravovat podle vašich představ. Nevýhoda je asi jen jediná. I když nové byty v Praze nejsou extrémně drahé, banky si hodně vybírají, komu půjčí a komu nikoliv. Pokud máte nižší příjem, pravděpodobně úvěr nezískáte. Než se pro koupi bytu rozhodnete, měli byste znát vaše možnosti. Proto nejdříve oslovte banky a nechte si spočítat, zda na hypoteční úvěr dosáhnete, či nikoliv.

Kam dál?

Comments (0)

write a comment